شناسه خبر:76358
1402/9/5 12:16:49

سپهر غرب-گروه کشاورزی:در حالی پیش از این تغذیه دام و طیور با سه قلم نهاده ذرت، کنجاله سویا و جو معروف به نسخه آمریکایی انجام می‌شد که سید احمدرضا سید علیان مدیرکل دفتر بهبود تغذیه تولیدات دام روز گذشته از کنار گذاشتن این نسخه و اضافه کردن نهاده‌های جدید ایرانی خبر می‌دهد.

بنابر آمار وزارت جهاد کشاورزی در سال 1402 حدود 10 میلیون تن ذرت و 4.5 میلیون تن کنجاله سویا برای تغذیه دام و طیور و ارد می‌شود که معادل 6 میلیارد دلار ارز است، اما کارشناسان معتقدند می‌توان با جایگزینی نهاده‌های تولید داخل از خارج شدن ارز جلوگیری کرد.

**با 6 میلیارد دلار ارز می‌توان 15 هزار کیلومتر آزاد راه ساخت.

علی عزیزی کارشناس کشاورزی می‌گوید آمریکا بزرگترین تولیدکننده این نهاده‌ها است و این نسخه را به کشورهای واردکننده تحمیل کرده است در حالی که می‌توان به جای این «نسخه آمریکایی» از نهاده‌های دیگری هم استفاده کرد.

وزارت جهاد کشاورزی به‌تازگی می‌خواهد «نسخه آمریکایی» را در صنعت دام و طیور کنار بگذارد و نهاده‌های تولید د اخل را هم اضافه کند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام معاونت امور تولیدات دامی گفت: «کنجاله‌های کلزا، پنبه‌دانه، آفتابگردان و ذرت در سامانه بازارگاه کارسازی شده و دامداران می‌توانند خریداری کنند».

«بازارگاه» سامانه متعلق به وزارت جهاد کشاورزی است که دامداران و مرغداران از این طریق نهاده مورد نیاز را خریداری می‌کنند.

سید احمدرضا سید علیان افزود که برای تأمین کنجاله سویا با توجه به مسافت‌های طولانی از کشور مبدأ تولیدکننده و همچنین تحریم‌ها، با مشکلاتی مواجه می‌شویم، از این رو «تنوع‌بخشی به خوراک دام و طیور و جایگزینی گیاهان کم‌آب‌بر، فشار را کم می‌کند».

بر اساس آمار ایران 18 میلیون هکتار زمین زراعی دارد که 14 میلیون هکتار آن کشت می‌شود، کارشناسان می‌گویند می‌توان گیاهان علوفه‌ای کم‌آب‌بر و مقاوم به خشکی و شوری را در این زمین‌ها کاشت.

 

 

شناسه خبر 76358