شناسه خبر:76550
1402/9/9 12:44:40

سپهرغرب-گروه ورزشی:«صابر خسروی»، راننده کرمانشاهی کلاس سه Rally همراه با Co-Driver خود «حسین کتین» از کشور ترکیه در سی‌ودومین مسابقه رالی اژه (Ege) در شهر ازمیر ترکیه توانستند در رده سوم سکوی قهرمانی مسابقه رالی اژه بایستند.

در این مسابقه رالی 108 شرکت‌کننده با 54 اتومبیل در زمینی خاکی با یکدیگر به رقابت پرداختند. مسابقه رالی اژه درحالی برگزار شد که کشور ترکیه یکی از طوفانی‌ترین روزهای تاریخ خود را پشت‌ سر می‌گذاشت. از روزهای قبل سازمان مدیریت بحران ترکیه (AFAD) با ارسال پیامک‌های متعدد، نسبت به بروز طوفان شدید در شهرهای مختلف هشدار داده بود. اما بااین‌حال، فدراسیون اتومبیلرانی کشور ترکیه تصمیم به برگزاری این رقابت رالی گرفت تا تجربه‌ای متفاوت برای شرکت‌کنندگان در آب‌وهوایی جدید باشد.

تیم‌های مختلف از روزها قبل خود را برای حضور در یک رالی طوفانی آماده کرده بودند و همه چیز برای برگزاری این رقابت آماده بود، اما در زمان برگزاری رقابت شرایط آب‌وهوایی برای بسیاری از شرکت‌کنندگان سخت و دشوار بود. به‌طوری‌ که با پشت‌ سر گذاشتن فقط دو استیج صبحگاهی، رقابت شرکت‌کنندگان در روز نخست به‌دلیل شرایط جوی بسیار بد، کنسل شد.

این تصمیم مسئولان برگزاری رالی اژه موجب شد که استیج‌های عصر روز نخست به کلی حذف شوند. اما رقابت شرکت‌کنندگان در روز دوم در جوی پایدار ادامه یافت؛ صابر خسروی همراه با Co-Driver خود Huseyin Cetin که تایم‌های بسیار خوبی ثبت کردند، موفق شدند در پایان روز نخست، رده اول در کلاس فورد فیستا رالی کاپ و رده دوم کلاس سه Rally را به‌دست آورند.

کسب این رده‌های باارزش توسط تیم ایرانی فورد فیستا رالی کاپ باعث شد تا نام صابر خسروی در رده پنجم جدول نتایج کلی مشاهده شود. در روز دوم اما یک بدشانسی کافی بود تا تایر فورد فیستا Rally3 EVO صابر خسروی آسیب ببیند؛ از همین رو تعویض این تایر موجب شد تا زمان زیادی برای این راننده ایرانی از دست برود. اما ثبت زمان‌های فوق‌العاده او در روز اول، باعث شد تا به همراه Co-Driver خود، مقام سوم مسابقات فورد فیستا رالی کاپ ترکیه را به‌دست آورد.

مقام سومی این مسابقه پُرچالش در شرایطی برای صابر خسروی کسب شد که او فقط دو مسابقه تجربه رانندگی با خودرو جدید خود را دارد. صابر خسروی سال گذشته با یک فورد فیستا R1-ST در مسابقات فورد فیستا رالی کاپ ترکیه حضور داشت که دیفرانسیل جلو بود، اما خودرو جدید او با 235 اسب بخار در پنج هزار دور در دقیقه و گشتاور 415 نیوتن‌متری در سه هزار و 500 دور در دقیقه، یک هیولای دو دیفرانسیل است. این قدرت و گشتاور حاصل کارکرد یک موتور سه سیلندر EcoBoost به حجم یک‌هزار و 497 سی‌سی است که 12 سوپاپ دارد؛ موتور فورد فیستا Rally3 EVO به‌دلیل نصب رگولاتور قانونی 31 میلی‌متری، نمی‌تواند بوست توربو بیشتری داشته باشد. نیرو و گشتاور این موتور نیز توسط گیربکس پنج‌سرعته سکوئنشال که ساخت کمپانی Sadev است، به هر دو محور آن منتقل می‌شود.

مسابقه رالی بعدی در کشور ترکیه، 18 تا 19 آذرماه در شهر Kocaeli برگزار خواهد شد.

صابر خسروی و Co-Driver او Huseyin Cetin هم در این رقابت حضور خواهند داشت.

گفتنی است، صابر خسروی متولد دی‌ماه 1367 در استان کرمانشاه است؛ او که از سال 1393 وارد مسابقات موتوراسپرت شد، چندین عنوان قهرمانی سال کشوری در مسابقات آفرود را نیز در کارنامه خود دارد. او سال گذشته در نخستین فصل حضور در مسابقات فورد فیستا رالی کاپ ترکیه توانست به عنوان نایب‌قهرمانی در کلاس R1-ST دست پیدا کند.

 

شناسه خبر 76550