شناسه خبر:76618
1402/9/12 09:57:27

سپهرغرب، گروه اقتصادی: رئیس سازمان برنامه و بودجه از رشد 7.5 درصدی اقتصاد ایران در 6 ماه نخست سال جاری خبر داد.

همانگونه که در قانون برنامه ششم و در سند چشم‌انداز 1404 آمده است، رشد اقتصادی سالانه کشور باید هشت درصد باشد تا بتوان به اقتصاد نخست منطقه دست پیدا کرد.

در این مورد داود منظور امروز اعلام کرد: تولید ناخالص داخلی کشور در سه ماه تابستان سال جاری از رشدی معادل 7.2 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بوده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین گفت: نرخ رشد اقتصادی در 6 ماهه اول امسال 7.5 درصد بوده است. کلان‌داده‌های اقتصادی نماینگر تحقق رشد تولید و حرکت به سمت مهار تورم است.

رشد اقتصادی از محل افزایش پس‌انداز ملی و سرمایه‌گذاری انجام می‌شود که لازمه تقویت پس انداز و سرمایه‌گذاری مهار تورم، سیاست ثبات اقتصادی و حفظ ارزش پول ملی است که سیاست دولت در زمینه کنترل نقدینگی و رشد پایه پولی در بانک مرکزی در جهت جلوگیری از اضافه برداشت بانک‌ها و خلق پول بی‌ضابطه بانک‌های خصوصی است که مهار تورم را به‌دنبال دارد و سیاست مالی دولت هم در زمینه کاهش اتکا به درآمد نفتی و افزایش سهم درآمد مالیاتی از هزینه جاری دولت است که این دو سیاست پولی و مالی به موازات یکدیگر در نهایت به رشد تولید و مهار تورم کمک می‌کند، البته ثبات در بازار ارز هم در مهار تورم بی‌تأثیر نبوده و باعث می‌شود که مهار تورم به هدف برسد.

شناسه خبر 76618