شناسه خبر:79302
1402/11/18 10:05:12

سپهرغرب، گروه خبر: استاندار ایلام با بیان اینکه کارخانه‌ سیمان دهلران با اختصاص هفت هزار میلیارد ریال تسهیلات، سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: فاز نخست ابرپروژه‌ سامانه‌ گرمسیری برای آبیاری چهار هزار و 300 هکتار از اراضی آماده بهره‌برداری است.

حسن بهرام‌نیا روز سه‌شنبه در همایش هادیان سیاسی سپاه و بسیج استان با بیان این‌که توسعه‌ راه‌ها، بستر مهم برای توسعه در هر استان است، اظهار کرد: امروز تحول بسیار خوبی در حوزه‌ راه‌های استان صورت گرفته به طوری که در اربعین سال جاری، با وجود خیل عظیم زوار، ترافیک و توقفی در سطح جاده‌های استان وجود نداشت.

وی با اشاره به اینکه در حوزه‌ زیرساخت‌های استان، 64 هزار میلیارد ریال هزینه شد که 50 هزار میلیارد ریال فقط در حوزه‌ راه‌های استان بوده است، گفت: ابرپروژه‌ سامانه‌ گرمسیری یکی از پروژه‌های مهم استان است که در صورت افتتاح، 18 هزار هکتار از اراضی استان را تحت پوشش آبیاری قرار می‌دهد.

استاندار ایلام با بیان اینکه فاز نخست این پروژه در آستانه‌ افتتاح است، افزود: در صورت بهره‌برداری از فاز نخست این پروژه، چهار هزار و 300 هکتار از اراضی استان تحت پوشش سیستم‌های آبیاری قرار خواهد گرفت.

بهرام‌نیا گفت: از مجموع اعتبارات اختصاص یافته (حدود 100 هزار میلیارد ریال) برای سامانه‌ گرمسیری، 29 هزار میلیارد ریال در این دولت هزینه شده است.

وی گفت: برای این پروژه از نقطه‌ صفر مرزی استان تا سد کنجانچم به طول 85 کیلومتر دو لوله‌ دو متر و 40‌سانتی‌متری شبکه‌گذاری شده و هم‌اکنون آب در لوله‌ها جریان دارد.

استاندار ایلام خاطرنشان کرد: هم‌اکنون از سومار تا سد «کنجان‌چم»، آب در لوله‌های این سامانه جریان دارد و از سد کنجان‌چم تا دهلران هم از 150 کیلومتر عملیات لوله‌گذاری، 90 کیلومتر انجام شده است.

بهرام‌نیا بیان کرد: یکی دیگر از پروژه‌های مهم استان در کنار سامانه‌ گرمسیری، تونل کبیرکوه به‌طول هفت کیلومتر است که فقط در این دولت 10هزار میلیارد ریال برای آن هزینه شده است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های حوزه‌ نفت و گاز استان، تصریح کرد: ان‌.جی.ال 3100 و صبا انرژی دهلران در آستانه‌ بهره‌برداری قرار دارند و پتروشیمی دره‌شهر مجوز آن صادر و پتروشیمی هلیلان نیز در حال اجرا و 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

استاندار ایلام با بیان اینکه فاز دوم پالایشگاه ایلام نیز سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد، تصریح کرد: در ایام‌الله دهه‌ فجر 326 طرح و پروژه‌ عمرانی و اقتصادی با اعتبار 37 هزار و 940 میلیارد ریال و اشتغال‌زایی دو هزار و 857 نفر به‌صورت (مستقیم و غیرمستقیم) در استان ایلام کلنگ‌زنی و یا افتتاح می‌شود.

بهرام‌نیا با بیان این‌که در آینده‌ای نه‌چندان دور این استان در ردیف استان‌های برخوردار کشور قرار خواهد گرفت، یادآورشد: پتروشیمی ارغوان‌گستر در مرحله‌ بهره‌برداری قرار دارد و عملیات اجرایی پارک پلی‌پروپیلن در مهران نیز به زودی آغاز و حدود 92 کارخانه در آن راه‌اندازی و برای بیش از 22 هزار و 500 نفر اشتغال ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه تصفیه‌خانه‌ ایوان با یک هزار و 700 میلیارد ریال و نیز سالن فرودگاه شهدای ایلام نیز در آستانه‌ بهره‌برداری قرار دارند، از خرید چهار فروند هواپیمای امبرائر 145 برای پرواز در خطوط هوایی ایلام خبر داد و گفت: با این اقدام امید است بخشی از مشکل سفر هوایی مردم استان برطرف شود.

استاندار ایلام در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) راه حق را برای نظام و انقلاب ترسیم کرد و روز به‌روز این نظام در در همه‌ حوزه‌ها در حال پیشرفت است، ابراز کرد: امروز ایران اسلامی دهمین کشور دنیا از نظر هوا و فضا است، کشور ما قبل از انقلاب، مامن و اردوگاه 60 هزار مستشار نظامی آمریکایی بود که کاپیتولاسیون را مطرح می‌کردند و مردم هیچ حقی در تعیین سرنوشت خود نداشتند.

بهرام‌نیا خاطرنشان کرد: پس از انقلاب وقتی جبهه‌ استکبار در جنگ سرد با شکست مواجه شد به جنگ نرم متوسل شد و همه‌ تلاش خود را برای سرنگونی نظام به‌کار گرفت ولی بازهم با شکست مواجه شد.

وی با بیان این‌که جبهه‌ استکبار در جنگ سخت و نرم مغلوب نظام اسلامی شد، یادآور شد: اکنون جنگ ترکیبی و ادراکی حربه‌ جدید جبهه‌ استکبار برای مقابله با نظام اسلامی است که راه مقابله با این حربه، تبیین دستاوردها و جهاد تبیین است.

استاندار ایلام با اشاره به پیشرفت‌های نظام اسلامی، خاطرنشان کرد: امروز با وجود همه‌ تحریم‌ها، کشور در همه‌ حوزه‌ها ازجمله علوم فضایی، سلول‌های بنیادی، پزشکی، صنعت و اقتصاد به پیشرفت رسیده است.

شناسه خبر 79302