شناسه خبر:79760
1402/12/3 10:59:44

سپهرغرب، گروه خبر: استاندار ایلام گفت: جوانان موتور متحرکه توسعه استان در زمینه‌های مختلف هستند و ذهن آن‌ها سرشار از ایده، نوآوری، پرسشگری و خلاقیت است.

حسن بهرام‌نیا روز چهارشنبه در جلسه گفت و شنود استاندار ایلام با جوانان به مناسبت میلاد حضرت علی‌اکبر (ع) و روز جوان اظهار کرد: دولت سیزدهم نگاه ویژه‌ای به جوانان و سپردن امور به این قشر دارد و بسیاری از کارگزاران کشور و استان ایلام را جوانان و نخبگان تشکیل داده اند و به اعتقاد دولت کار و کرامت باید از ظرفیت، خلاقیت و هوش جوانان برای پیشبرد اهداف نظام استفاده بهینه شود.

وی تأکید کرد: باید متناسب با تخصص، دانش، توان، علم و تعهد جوانان از آن‌ها در امور استفاده و به این قشر میدان داده شود و حضور جوانان در جلسات اداری و کلام، پیشنهاد و انتقاد آن‌ها تأثیرگذار و عمدتاً عملی است.

استاندار ایلام یادآور شد: تلاش برای تحقق خواسته‌ها و مطالبات راهبردی جوانان توسط کارگزاران از اهمیت ویژه‌ای باید برخوردار باشد چراکه جوانان مدیران آینده این سرزمین خواهند بود.

بهرام‌نیا اضافه کرد: جوانان در دوران دفاع مقدس با نگاه هویت دینی و تاریخی خود حماسه ساز شدند و اکنون این قشر با نبوغ هوشی خود در تولید علم، اختراعات و دستاوردهای خلاقانه در سطح بین‌الملل سرآمد هستند.

وی ادامه داد: امروزه در بیشتر کشورهای دنیا علم و فناوری به سمت تجاری شدن رفته است و دسترسی به تولید علم و تجاری و صنعتی کردن علوم و فناوری از شاخصه‌های مهم کشورهای موفق دنیا است.

وی یادآور شد: کشور ایران به برکت وجود جوانان پویا، ایده‌پرداز و دارای ضریب هوشی بالا از لحاظ علوم و فناوری در رتبه‌های برتر جهانی قرار دارد.

استاندار ایلام افزود: دشمنان و معاندان نسل جوان و نوجوان ما را برای رسیدن به مقاصد شومشان مخاطب قرار داده‌اند اما جوانان و نوجوانان همواره نقشه‌ها و هجمه‌های دشمنان را با بصیرت و درایت خود خنثی کرده‌اند.

بهرام‌نیا اظهار کرد: نوک پیکان هجمه‌ها و دسیسه‌های فکری، تبلیغاتی و رسانه ای استکبار جهانی و بدخواهان نظام به سمت جوانان و نوجوانان و با هدف ایجاد یأس و ناامیدی در بین این قشر بسیار مهم و تأثیرگذار، نشانه رفته است.

وی بیان کرد: جوانان این مرز و بوم تاریخ‌ساز و تمدن‌ساز هستند و بدون شک در آینده‌ای نه‌چندان دور تمدن نوین اسلامی ایرانی را با تاسی از بزرگان دین و تاریخ تشکیل می‌دهند و تمدن پوچ‌گرایانه غربی را به عقب می‌رانند.

استاندار ایلام تأکید کرد: جوانان جوامع غربی فاقد هرگونه الگو هستند و برای جبران این نقیصه دست به قهرمان و اسطوره‌سازی‌های دروغین می‌زنند در حالی که در دین مبین اسلام و تاریخ دیرین ایران اسطوره‌های واقعی زندگی کرده‌اند که هرکدام می‌توانند الگویی عملی برای جوانان و نوجوانان باشند.

بهرام‌نیا یادآور شد: یکی از این شخصیت‌های برجسته که می‌تواند الگویی حقیقی برای جوانان باشد، حضرت علی‌اکبر (ع) است که سیره، رفتار، گفتار و سرنوشت این شخصیت بزرگ دین مبین اسلام مسیری روشن را برای جوانان ترسیم کرده است.

وی تأکید کرد: جوانان نسل حاضر باتوجه به پیشرفت علوم روز دنیا و تسلط آن‌ها به علم و فناوری، جلوتر از جوانان گذشته هستند و از این فناوری و علوم برای توسعه و پیشرفت کشور استفاده می‌کنند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان ایلام هم گفت: این اداره کل برای هفته ملی جوان 50 ریز برنامه مختلف در سطح استان برگزار می‌کند که برگزاری مراسم جشن ازدواج 41 زوج و انتخاب 30 جوان برتر در بخش‌های مختلف از جمله این برنامه‌ها است.

شهاب شهبازی افزود: 30 میلیارد ریال تسهیلات برای اشتغال‌زایی 54 نفر جوان در سال جاری پرداخت شده است و 6 مرکز مشاوره ازدواج نیز خدمات مشاوره‌ای ازدواج را به زوج‌های جوان ارائه می‌دهد.

وی یادآور شد: 104 سازمان مردم نهاد در حوزه‌های مختلف فعال است و در هفته جوان تعداد 12 خانه ورزش روستایی افتتاح می‌شود که با بهره‌برداری از این اماکن جمع خانه‌های ورزش روستایی استان به 118 مورد افزایش می‌یابد.

در این نشست جوانان مباحث، دغدغه‌ها و مطالبات خود در حوزه‌های مختلف را بیان کردند.

بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن در سال 1395 تعداد جوانان استان ایلام 213 هزار و 852 نفر معادل 27 درصد کل جمعیت استان بوده است.

شناسه خبر 79760