شناسه خبر:79868
1402/12/7 11:18:35

سپهرغرب، گروه زیست‌بوم: یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که انتشار متان از سطح تالاب‌ها از سال 2002 حدود 9 درصد افزایش پیدا کرده که این تهدید جدی برای تسریع گرمایش جهان است.

یک مطالعه جدید به رهبری چینگ ژو، دانشمند تحقیقاتی دانشگاه برکلی آمریکا نشان می‌دهد که انتشار گاز متان از تالاب‌ها از سال 2002 تقریباً 9 درصد افزایش یافته است که این افزایش به ویژه با توجه به نرخ گرمایش سریع در اکوسیستم‌های شمالی و قطبی که در حال حاضر تقریباً چهار برابر میانگین جهانی گرم می‌شوند، بسیار نگران کننده خواهد بود. این نگرانی زمانی تشدید می‌شود که بدانیم گاز متان 30 برابر کربن در روند گرمایش جهانی نقش دارد.

متان، یک گاز گلخانه‌ای قوی است که عمدتاً از طریق فعالیت‌های متابولیکی میکروارگانیسم‌ها از تالاب‌ها آزاد می‌شود.

دانشمندان می‌گویند، افزایش دما باعث افزایش فعالیت میکروب‌های تولیدکننده متان در خاک و پوشش گیاهی اطراف تالاب‌ها شده است.

این گزارش می‌افزاید، سال 2016 که از سال 1950 به‌عنوان گرم‌ترین سال در عرض‌های جغرافیایی بالا شناخته می‌شود، بالاترین انتشار متان را نیز به ثبت رساند که نشان‌دهنده ارتباط مستقیم بین افزایش دما و انتشار متان است.

میزان انتشار متان از تالاب‌ها به عوامل مختلفی ازجمله درجه حرارت و سطح اشباع آب بستگی دارد. دماهای گرم‌تر معمولاً تولید متان را افزایش می‌دهند چرا که شرایط ایده‌آلی را برای متانوژن‌ها فراهم می‌کنند. نوع پوشش گیاهی موجود در تالاب‌ها نیز بر انتشار متان تأثیر می‌گذارد.

فعالیت‌های انسانی مانند تغییر کاربری زمین و شیوه‌های مدیریت آب نیز می‌تواند شرایط تالاب را تغییر دهد و در نتیجه بر انتشار متان تأثیر بگذارد؛ زهکشی، کشاورزی و ساخت سدها می‌تواند مناطق اطراف تالاب و ظرفیت انتشار متان را کاهش داده و برعکس آن احیای تالاب‌ها و ایجاد تالاب‌های مصنوعی می‌تواند انتشار متان را افزایش دهد.

شناسه خبر 79868