شناسه خبر:79970
1402/12/9 11:42:28

معاون رئیس جمهور دانشجویان را به هوشیاری در مقابل تبلیغات سوء بدخواهان ملت ایران مبنی بر عدم شرکت در انتخابات فراخواند و گفت: کسانی که خیال می‌کنند با رای ندادن می‌توانند نظام اسلامی را با چالش مواجه کنند دچار اشتباه محاسباتی هستند و از ایستادگی و جانفشانی میلیون‌ها انسان مومن و دلداده‌ آرمان‌های انقلاب اسلامی غافل هستند.

سیدمحمد حسینی در نشست پرسش و پاسخ دانشجویی در دانشکده الهیئت دانشگاه تهران به سوالات دانشجویان پیرامون موضوعات گوناگون فرهنگی، سیاسی و مشکلات اقتصادی، معیشتی و صنفی که در فضایی احساسی و هیجانی مطرح شد، پاسخ داد.

 

معاون رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود نقش مردم در دوره‌های مختلف انقلاب را مورد اشاره قرار داد و گفت: اگر انقلاب اسلامی توانست بر رژیمی که ژاندارم منطقه و مورد حمایت همه جانبه آمریکا و غرب بود، غلبه کند و با نصرت خداوند 45 سال در برابر قدرت‌های جهانی و هجمه‌ها و توطئه‌ها بایستند، دلیل عمده اش حضور و حمایت مردم بوده است.

 

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه اگر مردم در صحنه نباشند دشمنان برای تشدید فشارها به طمع می‌افتند خاطرنشان کرد: اساسا جنگ تحمیلی به این دلیل آغاز شد چون تصور کردند ارتش متلاشی شده و سپاه هنوز از توانمندی لازم برخوردار نیست و ایران توان مقابله ندارد. بعد از فتنه 88 هم احساس کردند در کشور دودستگی و نارضایتی از نظام بوجود امده؛ لذا تحریم‌های به اصطلاح فلج کننده را آغاز کردند و پاییز 1401 نیز با این تصور که مردم به خاطر مشکلات اقتصادی از نظام فاصله گرفته‌اند بلوا و آشوب برپا کردند و خسارات مادی و معنوی وارد کردند.

 

حسینی با تاکید بر اینکه امام خمینی با درایت و ژرف اندیشی بر حضور مردم در همه امور کشور تاکید داشت، تاکید کرد: انقلاب از ابتدا بر رای و نظر مردم متکی بود و امام راحل و رهبری عزیز حتی در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس فرد و افراد مورد نظر خود را مطرح نمی کردند که مردم خود به بلوغ و بالندگی برسند و این شائبه پیش نیاید که مجال انتخاب از آنها سلب می‌شود و امروز هم مشارکت مردم در عرصه داخلی و خارجی به ویژه تقویت جبهه مقاومت در منطقه از اهمیت زیادی برخوردار است. امروز در عرصه جهانی دو جبهه رودر روی هم قرار دارند. یکی جبهه انقلاب اسلامی و مقاومت ملت‌های منطقه است و دیگری جبهه نظام سلطه به سرکردگی آمریکا و تجربه نشان داده که هرگاه در مقابل زیاده طلبی‌های نظام سلطه ملتها تسلیم شده و عقب نشینی کرده‌اند، حد یقف برای جهان‌خواران وجود نداشته و به کمتر از سیطره کامل و براندازی اکتفا نکرده اند.

 

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: حضور مردم در انتخابات 11 اسفند بازتاب جهانی و دارای پیام روشنی است، تجربه نشان داده که هرگاه مردم حضور گسترده‌ای داشته اند فشارها کمتر شده است چنانکه سال گذشته با حضور میلیونی مردم در مقاطع مختلف به ویژه راهپیمایی 22 بهمن، رویکرد غرب و ارتجاع منطقه علیه کشورمان تغییر کرد.

 

معاون پارلمانی رئیس جمهور در تشریح حق یا تکلیف بودن مشارکت در انتخابات گفت: بله در جمهوری اسلامی رای دادن مثل برخی کشورها اجبار قانونی ندارد و یک حق برای شهروندان محسوب می‌شود اما از منظر امام و بزرگان انقلاب و به حکم عقل و منطق یک تکلیف ملی و دینی هم محسوب می‌شود چون در سرنوشت مردم و آینده کشور اثر قابل توجهی دارد.

 

حسینی دانشجویان را به حضور در صحنه تبیین و تشویق دیگران به شرکت فعال در انتخابات دعوت کرد و گفت: شما دانشجویان بهتر از هر کسی می‌توانید با هم سن و سالان خود ارتباط برقرار کرده و با منطق و استدلال آنها را به اهمیت حضور در انتخابات ترغیب و همراه نمایید.

 

معاون رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به سخنان یکی از دانشجویان که از نبودن آزادی، پوشش اختیاری تا مشکل خودرو، مسکن و اشتغال پرسید و تاثیر انتخابات در رفع مشکلات را شوخی و بی‌اثر عنوان کرد، ضمن پاسخ به موارد مذکور گفت: شوخی رفتار و مواضع کسانی است که به خاطر تعلل و ناکارآمدی تورم افسارگسیخته، رکود سنگین و معضلات اقتصادی فراوانی در کشور ایجاد کردند و امروز از موضع طلبکارانه و با شگردهای تبلیغی تلاش می‌کنند اذهان جوانان و دانشجویان را از عامل اصلی کمبودها و نقش خود در مشکلات معیشتی را به سمت سوی ساختار نظام منحرف کنند.

 

حسینی با اشاره به حوادث 45 سال گذشته، تاکید کرد: برخی مدعیان اصلاحات در حالی نگران اوضاع کشور و معیشت مردم شده اند که حداقل در 4 دوره 8 ساله یعنی 32 سال قوه مجریه در اختیارشان بوده است و امروز به جای پاسخگویی، فرافکنی را پیشه ساخته‌اند در حالیکه بسیاری از مشکلات امروز ریشه در آن دوره‌ها دارد و دولت مردمی در دو سال و نیم گذشته بی‌وقفه تلاش کرده تا کاستی‌ها و کمبودهای ناشی از رخوت و سستی و ناکارآمدی‌های گذشته را جبران کند؛ لذا با عبرت آموزی از رخدادها و تجربیات، امروز یکایک ما ضمن مشارکت در انتخابات وظیفه داریم به افرادی کارآمد، مسئولیت پذیر و دلسوز برای نمایندگی مجلس رای دهیم تا با همدلی و هم افزایی با مدیران اجرایی راه را بر خدمت به مردم و پیشرفت کشور مهیا سازند.

 

معاون رئیس جمهور در پاسخ به یکی از دانشجویی که خواستار اخراج همه اتباع افغانستان از کشور شد، اظهارداشت: دولت لایحه‌ای به منظور ساماندهی اتباع خارجی تهیه و تقدیم مجلس کرده که در نوبت رسیدگی است و با قانونی شدن این لایحه سازمان ملی مهاجرت با تدبیر و اقتدار به انجام وظایف خواهد پرداخت.

 

معاون رئیس جمهور در خصوص دستاوردها و اقدامات دولت مردمی خاطرنشان کرد: با اقدامات گسترده و متنوعی که دولت در بخش‌های مختلف به نتیجه رسانده و یا در حال انجام است از جمله احیای 7 هزار واحد تولیدی و صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل، دهها پروژه پیشران در صنعت و معدن و خدمات، حمایت از فعالیت نزدیک به 10 هزار شرکت دانش بنیان که عمدتاً دانش‌آموختگان و نخبگان جوان در آنها مشغول به کار هستند، رشد تولید را افزایش و نرخ بیکاری را کاهش داده است که قطعا این روند به افزایش درآمد کشور و بهبود معیشت خانوارها کمک می‌کند.

 

معاون رئیس جمهور در پاسخ به سوال دانشجویی درباره رد صلاحیت برخی داطلبان از سوی شورای نگهبان و دانشجوی دیگری که مدعی بود هر کسی ثبت نام کرده بدون بررسی تایید شده است، اظهار کرد: در همین اظهارات با یک پارادوکس و دوگانگی مواجه هستیم، که بالاخره شورای نگهبان چگونه می‌تواند با عملکرد خود صاحبان هر دو نظر را متقاعد سازد؟! به هرحال به دور از افراط و تفریط شورای نگهبان باید وظیفه قانونی و شرعی خود را انجام دهد و به هرحال در این دوره بیش از 75 ثبت نام کنندگان تایید صلاحیت شدند که در بین آنها 1100 استاد و مدرس دانشگاه، صدها حقوقدان، مدیر، فعال فرهنگی و سیاسی، پزشک و 1700 نفر از بانوان تحصیل کرده از طیف‌های مختلف سیاسی و فکری وجود دارند و هر ایرانی با هر گرایش فکری و سلیقه می‌تواند نامزد مورد علاقه اش را در بین آنها بیابد و به او رای دهد.

 

معاون رئیس جمهور در پاسخ به سوال دانشجویی مبنی بر اینکه درباره حقوق دریافتی خود شفاف سازی کنید گفت: بنده عضو هیئت علمی دانشگاه تهران هستم و تاکنون به هرجا مامور شده‌ام حقوق ماهانه را از دانشگاه دریافت کرده ام، ضمن اینکه در ابتدای هر دوره از مسئولیت لیست اموال و دارایی‌ مسئولین ثبت و ضبط و در آخر دوره، مورد بررسی قوه قضائیه قرار می‌گیرد و بی‌تردید اگر مدیری سرمایه اش افزایش نامتعارف داشته باشد مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و به طور کلی با سوء استفاده کنندگان از موقعیت برخورد قاطع می‌شود، شاید دیر و زود داشته باشد اما سوخت و سوز ندارد، همچنان که با برادر رئیس جمهور سابق، برادر معاون اول سابق و برخی رؤسای سازمانها و مدیران ارشد متخلف و مجرم برخورد شد و این روند ادامه دارد.

 

معاون پارلمانی رئیس جمهور در پاسخ به سوال دانشجویی که گفت اگر دولت کاری کرده وظیفه‌اش را انجام داده و نباید مدام آن را برای مردم تکرار کرد اظهار داشت: رئیس‌جمهور و اعضای دولت خادم ملت هستند و به خاطر تلاش شبانه روزی بر مردم منت نمی گذارند، بلکه در خصوص اطلاع رسانی به مردم و حتی خواص کم‌کاری هم شده است که رهبر فرزانه انقلاب چند بار تذکر داده‌اند، لذا اگر به موفقیت‌ها و دستاوردهای دولت اشاره می‌شود برای این است که عده‌ای دستاوردها را کتمان و انکار می‌کنند و به گونه‌ای جلوه می‌دهند که انگار اقدامات موثری انجام نشده است بر این اساس ضرورت دارد در برابر سیاه نمایی‌ها و پمپاژ یاس در جامعه، برای امیدآفرینی و آشنا شدن افراد با واقعیتها، حداقل بخشی از این خدمات گسترده و دستاوردها تبیین شود.

 

حسینی تأکید کرد: حرکت انقلاب اسلامی از ابتدا بر مدار حق طلبی و عدالت گستری بوده و نظامی مردمی پایه‌گذاری کرده که به فضل الهی همواره مردمی و در مسیر حق خواهد ماند و کسانی که راه خود را از این اردوگاه جدا کنند خواه ناخواه در جبهه باطل به سرکردگی شیطان بزگ و رژیم کودک کش صهیونیستی قرار می‌گیرد، راهی که گروهک‌هایی مثل منافقین که خود را ضدامپریالیست معرفی می‌کردند، طی کردند و پس از جدایی از امام و مقابله مسلحانه با مردم سر از نوکری صدام و آمریکا و اروپا در آوردند.


منبع: خبرگزاری ایسنا

شناسه خبر 79970