شناسه خبر:80038
1402/12/10 12:24:15

زنانی باید به مجلس ورود کنند که فهم درستی از حوزه زن و خانواده داشته باشند و ریل قانون‌گذاری را از مجرای تخصصی حرکت دهند. مجلس نباید جایی برای افرادی باشد که بر مبنای سلیقه و سیاسی‌کاری حزبی مسائل مربوط به زنان را پیگیری کنند.

با توجه به ظرفیت خوب جامعه زنان در عرصه‌های تحصیلی، اجتماعی، سیاسی و...، آمار حضور زنان در مجلس متناسب با آمار جمعیتی آن‌ها نیست. هرچند سهمیه‌بندی جنسیتی به‌عنوان راه حل پر کردن این شکاف از سوی برخی پیشنهاد می‌شود اما تجربه نشان داده که بهترین راه، انتخاب افراد شایسته و لایق و انتخابی آگاهانه برای راهیابی زنان کنشکر و اثرگذار در عرصه قانونگذاری ضمن توجه به کمیت حضور زنان در مجلس برای تصویب قوانین کارآمد در حوزه زنان است.

جامعه زنان در تحقق این امر نقش تعیین کننده‌ای دارند. به خصوص در شرایط حساس فعلی که مسائل زنان به پاشنه آشیل جمهوری اسلامی تبدیل شده است، انتخاب افراد با معرفت، با بصیرت،کارآمد و کنشگر در حوزه زنان اهمیت مضاعف و خطیری دارد. باید زنانی انتخاب شوند که به دور از افراط و تفریط،‌ نماینده خوبی برای جامعه زنان و پیگیر مطالبات واقعی آن‌ها باشند. مقام معظم رهبری هم در سخنان خود بارها بر ضرورت حضور کمی و کیفی زنان در عرصه مجلس و ورود بانوان اهل معرفت، حکیم و عاقل به میدان و اهتمام به مبارزه صحیح برای تأمین حقوق واقعی زن مسلمان تأکید داشتند. همچنین ایشان تأکید دارند مسائل زنان باید توسط خود آن‌ها حل شود چون درک بهتری از مشکلات خود دارند.

متنی که در ادامه می‌خوانید گفت‌وگویی است با دکتر طهورا نوروزی؛ مدیرعامل بنیاد ملی عفاف و حجاب؛

**حفظ مصالح زن و خانواده در گرو تشکیل مجلس شایسته‌سالار و بدون سهمیه‌بندی

مجلس آتی باید میزبان زنان متخصص و شایسته، به دور از هر لابی‌گری سیاسی و حزبی و آگاه به مطالبات عموم جامعه زنان باشد. دغدغه امروز باید این باشد که مسئولیت‌های خطیر مجلس آینده در حوزه زن و خانواده و مبنای انتخاب اصلح باید روی چه قطب نمایی حرکت کند. چگونه باید حرکت کنیم تا بهترین‌ها انتخاب شوند.

امروز مهم‌ترین ضرورت حوزه زن و خانواده، حرکت بر مبنای دیدگاه امام و رهبری است. تردیدی نیست که ما در این پنج دهه در نظام قانونگذاری و فعالیت‌های اجرایی طبیعتاً خلأها و نارسایی‌هایی داشتیم. این مجلس که در دهه پنجم انقلاب قرار است شکل بگیرد باید این گفتمان در عرصه قانونگذاری را به‌صورت تمام و کمال برای حمایت تمام قد از زنان ایرانی در نظر بگیرد. به این دلیل که گفتمان امام و رهبری گفتمان حامیانه و به روز و اجتماعی بر مبنای نگاه مهرآمیز و حمایت‌گر و عقلانی فقه اسلامی از زن و کانون خانواده است.

در مجلس آتی زنانی باید به مجلس ورود کنند که اولاً دغدغه‌مند این گفتمان باشند، دوماً فهم درستی از حوزه زن و خانواده داشته باشند. همچنین ریل قانون‌گذاری را از مجرای تخصصی حرکت دهند تا تأثیرات اجرای قانون در جامعه هویدا شود. مجلس نباید جایی برای افرادی باشد که بر مبنای سلیقه و سیاسی کاری حزبی مسائل مربوط به زنان را پیگیری کنند.

*لزوم برجسته شدن ابعاد نظارتی در حوزه زن و خانواده در مجلس آینده

مجلس آتی در حوزه زنان و خانواده باید مجلسی مطالبه‌گر با نظارت قوی برای حفظ کانون خانواده و ارتقای نقش‌های اجتماعی و سیاسی زنان در جامعه باشد. بنابراین بعد نظارتی مجلس باید هم بر دستگاه‌های تخصصی مستقیم با حوزه زن و خانواده و هم بر دستگاه‌هایی که غیر مستقیم روی این حوزه تأثیر گذارند، متمرکز باشد.

*نمایندگان باید مصلحت حقیقی حوزه زنان را در نظر بگیرند

امروز زنان ما به نمایندگانی نیاز دارند که مصلحت حقیقی آن‌ها را در رأس امور خود قرار دهند بنابراین نگاه منفعلانه به اسناد بین‌المللی در حوزه زنان و قانون‌گذاری بر اساس شانتاژ و جو رسانه که عموماً جای موج‌سواری جریان‌های سیاسی است، نظام قانون‌گذاری را از پرداخت به حقیقت و واقعیت‌ها باز می‌دارد.

این مجلس نباید جایی برای برخی نمایندگانی که پیش از این کارنامه موفق و درخشانی در حوزه زنان ندارند، داشته باشد. زیرا به طور قطع انتخاب اصلح برای جامعه نخواهند بود. تجربه نشان داده است که جامعه زنان به‌ویژه جامعه نخبگانی و دانشگاهی به طور ویژه به کارنامه برخی از افرادی که در گذشته درعرصه قانونگذاری حوزه زن و خانواده حضور داشته‌اند اما برای بهبود وضعیت این حوزه اقدامی انجام نداده‌اند، نگاه خواهد کرد.

مبنا باید شایسته سالاری باشد، نه نگاه حزبی و سهم‌خواهی و یا بعضاً لابی‌گری‌های سیاسی. چراکه حوزه زنان در طول این سال‌ها بیشترین آسیب را در انتخابات از سهم‌خواهی احزاب خورده و باعث شده در برخی موارد افرادی که مهره‌های احزاب هستند، وارد مجلس شوند نه کسانی که مصلحت تامه جامعه زنان ایران را در اولویت قرار می‌دهند.

امروز، زنان آسیب‌پذیر مثل زنان سرپرست خانوار و زنان خانه‌دار توده و عموم جامعه هستند، که طیف گسترده جامعه زنان را به خود اختصاص داده‌اند. بدون تردید افرادی که انتخاب می‌شوند باید پاسخگوی مطالبات فراگیر قشر توده جامعه زنان باشند. از طرفی در حوزه نخبگان، فضا را باید برای جریان ناب انقلاب باز کنیم. نه فضای سهم‌خواهی و پشت صحنه لابی‌های سیاسی. بنابراین فضا باید برای افراد شایسته باز شود، افرادی که شایستگی دارند اما لابی حزبی ندارند. این‌ها باید در بستر تصمیم‌گیری‌ها قرار بگیرند.

*لزوم حضور زنان انقلابی با نگاه آرمانی در مجلس آتی

در کمیسیون‌های مجلس آتی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی باید زنان متخصص ورود کنند. امروزه قسمت نرم جامعه که حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی است با مدیریت زنان قابل حل است. زنان به دلیل طبیعت و ویژگی‌های زنانه و روان‌شناسی، برای ساماندهی مسائل فرهنگی و اجتماعی، ظرفیت مناسبی دارند.بحث زنان جبهه انقلاب در انتخابات نه بحث سهم‌خواهی است، نه نگاه جنسیتی و فمینیستی است، بلکه نگاه آرمانی دارد. زنان باید در عرصه‌های مهم کشور حضور داشته باشند. اگر نباشند جریان انقلاب به طور قطع به آرمان‌هایش نخواهد رسید. زن انقلابی در سایه لابی‌گری‌های سیاسی به مجلس نمی‌رود. بلکه از بطن جریان انقلاب و از بطن مردم و شایستگی‌ها وارد خواهد شد.

 

شناسه خبر 80038