شناسه خبر:81198
1403/1/21 17:49:29
مدیرکل حفظ و احیای بناهای تاریخی وزارت میراث فرهنگی:

بازدید از بناها و محوطه‌های تاریخی 30 فروردین‌ماه رایگان است

مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: به‌مناسبت فرارسیدن «روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی»، بازدید عمومی از بافت‌ها، بناها و محوطه‌های تاریخی روز پنجشنبه 30 فروردین‌ماه 1403 رایگان است.

فاطمه داوری با بیان اینکه به‌مناسبت فرارسیدن «روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی»، بازدید عمومی از بافت‌ها، بناها و محوطه‌های تاریخی روز پنجشنبه 30 فروردین‌ماه 1403 رایگان است، اظهار کرد: یک برنامه سه‌ساله از چندی پیش از سوی ایکوموس (شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی) انجام شده که میراث مقاوم در برابر بلاهای طبیعی، واکنش و ارزیابی این برنامه است و از سال 2024 در سه سال پیش رو اجرایی خواهد شد؛ همچنین سال 2024 مقارن با شصتمین سال ابلاغ منشور ونیز است.

مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی اضافه کرد: شعار امسال روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی «بحران‌ها و منازعات از دریچه منشور ونیز» است. بنابراین ایکوموس به کشورها توصیه کرده که دراین‌باره برنامه‌های خود را ارائه دهد. امسال در ایران به این مناسبت نیز یک شعار درنظر گرفته شده که به موضوع تاب‌آوری بناهای تاریخی در برابر بحران‌های طبیعی اشاره دارد.

وی گفت: برنامه‌هایی را در سطح ملی و استانی به همین مناسبت داریم که روز 30 فروردین‌ماه بازدید از بناها و اماکن فرهنگی تاریخی رایگان خواهد بود و تورهای بازدید از اماکن و بناهای تاریخی برنامه‌ریزی و اجرا خواهد شد. ضمن اینکه در روز 30 فروردین‌ماه مراسم بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در محل وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی برگزار خواهد شد و از استادان و پیشکسوتان این حوزه تجلیل به عمل خواهد آمد.

مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی اضافه کرد: همچنین با همکاری صندوق توسعه، از بهره‌برداران موفق که مفهوم میراث‌فرهنگی را به‌خوبی توانسته‌اند ارائه دهند، تجلیل می‌شود. این درحالی است که برنامه‌های پیوسته نیز داریم که برگزاری دو نشست تخصصی، برگزاری کنگره بررسی معماری از دیدگاه میراث‌ فرهنگی و سمینار بین‌المللی به میزبانی استان سمنان، ازجمله این برنامه‌ها است.

وی یادآور شد: برگزاری 10 نشست تخصصی در سراسر کشور با محوریت شعار سال و برگزاری نشست تخصصی به میزبانی شهر همدان از دیگر برنامه‌هایی است که به این مناسبت درنظر گرفته‌ایم.

داوری در ادامه این نشست خبری یادآور شد: برنامه سال گذشته ایکوموس نیز درباره میراث‌ فرهنگی و اقلیم بود. پیام و محور شعار و سال گذشته ایکوموس به دنبال این بود که جامعه‌ جهانی خوانش کند و به دانش نهفته در این حوزه تأکید داشته باشد.

مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی اظهار کرد: در سال گذشته 35 پروژه با مشارکت مردمی مرمت شد. دراین‌باره خانه‌های تاریخی انتخاب شدند که در بافت تاریخی باشند تا سکونت در آن بافت‌ها حفظ شود.


منبع: خبرگزاری ایرنا

شناسه خبر 81198