شناسه خبر:81257
1403/1/25 18:04:51

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان از استفاده‌ حداکثری از آب‌های سطحی همدان تا آغاز فصل زراعی خبر داد و گفت: تا زمانی که فصل زراعی (اواخر خردادماه) برسد، منابع سطحی را از دست نمی‌دهیم و آن زمان تصمیم‌گیری می‌شود از کدام منابع آب تأمین شود.

فرهاد بختیاری‌فر اظهار کرد: تصفیه‌خانه شهیدبهشتی همدان برای تصفیه آب سد اکباتان طراحی شده، اما در سال 1401 بخشی از آب شرب همدان که به‌صورت تصفیه‌نشده از تالوار به همدان منتقل می‌شد را نیز به این تصفیه‌خانه آوردیم تا این مقدار آب را هم سالم به دست مردم برسانیم.

وی بیان کرد: حدود 200 لیتر در ثانیه آب سد تالوار در این مکان تصفیه می‌شد و با توجه به اینکه در آن زمان تصفیه‌خانه شیخی‌جان آماده نبود، این مرکز مجهز شد تا اینکه این تصفیه‌خانه توسط آب منطقه‌ای وارد مدار شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان گفت: آب در این مرکز تصفیه و بخشی از طریق ایستگاه پمپاژ آبشینه به تصفیه‌خانه شهیدبهشتی و بخشی مستقیماً به ایستگاه پمپاژ ینگجه و مخزن لوناپارک وارد می‌شود.

بختیاری‌فر با بیان اینکه حدود یک‌هزار لیتر در ثانیه از زون آب زیرزمینی از تالوار گرفته می‌شود، ابراز کرد: حدود 300 تا 400 لیتر در ثانیه هم از زون آب‌های سطحی که همان تصفیه‌خانه شهیدبهشتی است، گرفته می‌شود و این علاوه‌بر اختلاطی است که با آب چاه‌ها انجام می‌شود و از چاه‌های دشت بهار و منابع خالق‌وردی و بخشی از طریق رودخانه‌ها است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان افزود: حدود 400 لیتر بر ثانیه از رودخانه عباس‌آباد تأمین می‌شود که از طریق تصفیه‌خانه الوند وارد مخزن لوناپارک شده و رقمی معادل 300 تا 400 لیتر از طریق رودخانه خاکو و دره‌مرادبیگ تأمین می‌شود که وارد تصفیه‌خانه شهیدبهشتی شده و عمل اختلاط را به نسبت 50 به 50 داریم که برای استفاده حداکثری از منابع آب سطحی و عدم استفاده از سد اکباتان است تا آب سد ذخیره شود.

وی عنوان کرد: تا زمانی که فصل زراعی (اواخر خردادماه) برسد، منابع سطحی را از دست نمی‌دهیم و آن زمان تصمیم‌گیری می‌شود از کدام منابع آب تأمین شود.


منبع: خبرگزاری تسنیم

شناسه خبر 81257