شناسه خبر:81400
1403/1/28 15:03:21

شهردار سنندج گفت: طرح ساماندهی وانت‌های میوه‌فروش در قالب سه طرح از پانزدهم اردیبهشت ماه جاری در سنندج اجرا می‌شود.

سیدانور رشیدی در نشست ساماندهی وضعیت وانت‌های میوه‌فروش اظهار کرد: موضوع وانت‌های میوه‌فروش از پدیده‌هایی است که مربوط به سال‌های اخیر نبوده و معضلی است که از چندین دهه گذشته وجود داشته است.

وی با تأکید بر اینکه مشکل بیکاری از دلایل اصلی وجود پدیده دست‌فروشی و وانت‌های میوه‌فروشی است، گفت: امروز وجود دستفروشان و وانت‌های میوه‌فروش به نوعی ویترین معضل بیکاری را در شهر سنندج نشان می‌دهد؛ اما این موضوع نافی انجام اقدامات لازم برای مدیریت این موضوع نیست.

وی تصریح کرد: در همین راستا با همراهی خوبی که بین دستگاه‌های متولی صورت گرفت با مشارکت توانستیم در سال 1401 به بهترین شیوه ممکن طرح ساماندهی وانت‌های میوه‌فروش را اجرا کردیم که به‌عنوان مطالب جدی شهروندان فهیم بازخورد بسیار خوبی به‌دنبال داشت.

شهردار سنندج اذعان کرد: متأسفانه به‌دلیل اتفاقات تلخی که در سال 1401 در کل کشور و به تبع آن در استان کردستان افتاد این طرح ابتر ماند.

رشیدی با عنوان اینکه شهرداری سنندج خود را موظف به خدمات‌رسانی هرچه شایسته به شهروندان فهیم و فرهنگی و قدرشناس دیار فرهنگ و هنر می‌داند، اظهار کرد: از رسانه‌ها و مردم که همواره در اجرای برنامه‌ها و انعکاس مشکلات در کنار مجموعه شهرداری هستند تقدیر می‌کنم.

وی خاطرنشان کرد: موضوع وانت‌های میوه‌فروش یکی از معضلات شهری است که مدیریت شهری در راستای رفع آن برنامه‌های کوتاه، میان و بلندمدت دارد.

*نبود فضاهای با کاربری عمومی پاشنه آشیل اجرای طرح‌های مدیریت شهری در سنندج

شهردار سنندج با بیان اینکه متأسفانه به‌دلیل اینکه 55 درصد بافت شهری در سنندج، ناکارآمد و فرسوده است، عنوان کرد: متأسفانه کاربری‌های عمومی در این بافت‌ها کم و حتی در برخی نقاط اصلاً وجود ندارد.

رشیدی تصریح کرد: عدم تعریف چنین کاربری‌هایی در گذشته از یک سو و نبود زمین لازم برای ایجاد موجب شده در برخی محلات قدیمی مانند، سرتپوله، خیابان شهدا، حاجی‌آباد و حتی نواحی منفصل شهری دست مدیریت شهری در اجرای برنامه‌ها بسته باشد.

وی افزود: در 45 درصد فضای باقی‌مانده نیز متأسفانه تفکیک‌ها توجهی به بازارهای روز به‌عنوان یکی از نیازهای جدی صورت نگرفته است و به همین دلیل مجموعه مدیریت شهری با مشکلاتی در زمینه استقرار و هدایت‌ کردن وانت‌های میوه‌فروش در سطح شهر مواجه بود.

وی با تأکید بر اینکه مدیریت شهری هرگز دنبال بریدن نان و منبع درآمدی وانت‌های میوه‌فروش و دست‌فروشان نیست، گفت: هدف ما اجرای طرح‌های کارشناسی شده برای مدیریت و ساماندهی وضعیت وانت‌بارها و دست‌فروشان است.

شهردار سنندج از آغاز طرح ساماندهی وانت‌های میوه‌فروش از 15 اردیبهشت‌‌ماه امسال خبر داد و اضافه کرد: پنج نقطه‌ای که در راستای استقرار وانت‌های میوه‌فروش قبلاً در نظر گرفته شده بود به 10 نقطه افزایش یافته است.

رشیدی افزود: اجرای موفق این طرح نیازمند همراهی دستگاه‌های مختلف و مشارکت مردم است چراکه مجموعه مدیریت شهری تمام توان و ظرفیت‌های خود را در این راستا به‌کار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: مکاتباتی با دستگاه‌های مختلف ازجمله راه و شهرسازی و اوقاف صورت گرفته که اگر زمین‌هایی در اختیار دارند معرفی کنند تا شهرداری بازارهای درون محلی را راه‌اندازی کند.

وی همچنین از راه‌اندازی هفته بازارها به‌ویژه در نواحی منفصل شهری به‌صورت دوره‌ای و چرخشی در شهر سنندج خبر داد و گفت: این سه طرح به‌صورت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت در راستای ساماندهی وانت‌های میوه‌فروش در سنندج انجام می‌شود.

شناسه خبر 81400