شناسه خبر:81516
1403/1/30 18:47:01

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه بیش از 600 خانواده جهت حضور کودکان بهزیستی در خانواده خود ثبت‌نام کردند، گفت: تاکنون 87 کودک در 13 استان وارد خانواده میزبان شده‌اند.

علی‌محمد قادری در جلسه بررسی فرایند اجرایی طرح ملی «خانواده میزبان» با بیان اینکه بیش از 600 خانواده جهت حضور کودکان بهزیستی در خانواده خود ثبت‌نام کردند، گفت: تاکنون 87 کودک در 13 استان وارد خانواده میزبان شده‌اند؛ صلاحیت این خانواده‌ها در کارگروه‌های شهرستانی و استانی مورد بررسی قرار گرفته و پس از آن با طی کردن دوره آموزشی، درصورت آمادگی میزبان، کودکان به‌صورت موقت تا زمان تعیین تکلیف آنان برای ورود به خانواده دائمی خود جهت بازپیوند به خانواده زیستی، نگهداری در خانواده خویشاوندان یا فرزندخواندگی به‌عنوان میهمان در خانواده میزبان حضور خواهند داشت.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون 87 کودک در 13 استان اردبیل، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، تهران، قزوین، اصفهان، خوزستان، کرمان، مازندران، کرمانشاه، سمنان، مرکزی و همدان وارد خانواده میزبان شده‌اند.

* انتخاب خانواده شایسته برای فرزندان بهزیستی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد

رئیس سازمان بهزیستی کشور ضمن بررسی مستندات و گزارش‌ها، گفت: انتخاب خانواده شایسته برای فرزندان سازمان و همچنین انتخاب مؤسسات خانواده‌محور حائز صلاحیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید از سوی ستاد و استان‌ها مورد توجه ویژه قرار گیرد.

قادری تأکید کرد: خانواده‌هایی که این کودکان به آنان سپرده می‌شوند، باید از شایستگی و صلاحیت کامل برخوردار باشند و نظارت لازم و کافی بر این امر صورت پذیرد.

وی با تأکید بر اهمیت ویژه این طرح و لزوم حضور کودکان در خانواده‌ها به‌جای نگهداری در مراکز نگهداری براساس تعالیم اسلامی و ملی، گفت: باید روند اجرایی مرحله به مرحله طرح در جلساتی ماهیانه متشکل از نمایندگان حوزه‌های اجرایی و نظارتی سازمان مورد بررسی قرار گیرد و گزارش جزئیات ارائه شود.

براساس این گزارش طرح میزبان که به دنبال اصلاح آیین‌نامه اجرایی ماده 22 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان فاقد سرپرست مؤثر (مصوب 1392) به تصویب رسید، پس از ابلاغ شیوه‌نامه اجرایی توسط وزیر دادگستری در مهرماه سال 1402 به سازمان بهزیستی ابلاغ شد.

این طرح تکمیل‌کننده سایر طرح‌های خانواده‌محوری است که در سال‌های گذشته در کشور اجرا شده است. در فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی تا 200 سال پیش هیچ کودک فاقد سرپرستی در مرکز شبانه‌روزی نگهداری نمی‌شد. جای این کودکان در خانواده خویشاوندان بود، اما به‌مرور با گسترش شهرنشینی و ورود الگوی غربی، مراکزی با نام دارالایتام که سپس به یتیم‌خانه و پرورشگاه تغییر نام یافت، در کشور راه‌اندازی شد و گسترش یافت.

اجرای طرح خانواده میزبان مکملی برای بازپیوند کودکان به خانواده، ورود کودکان به خانواده جایگزین خویشاوندان و همچنین فرزندخواندگی است و یک مرحله دیگر از ورود کودک به مراکز نگهداری شبانه‌روزی جلوگیری می‌کند. این طرح جایگزین طرح فرزندخواندگی نیست و شیوه جدیدی از فرزندپذیری برای بهره‌مندی کودکان و نوجوانان فاقد سرپرست مؤثر از نعمت خانواده است.

این طرح به‌ویژه برای حضور کودکان نیازمند مراقبت ویژه که اقبال کمتری برای حضور در فرزندخواندگی دارند، حائز اهمیت است. خانواده‌های متقاضی می‌توانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر به سامانه ملی فرزندپذیری به آدرس http://adoption.behzisti.net بخش «خانواده میزبان» مراجعه کنند.


منبع: خبرگزاری ایرنا

شناسه خبر 81516