شناسه خبر:81620
1403/2/2 17:36:42

نماینده ولی فقیه در استان و امام‌جمعه همدان ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز در مدارس را از اولویت‌های آموزش‌وپرورش دانست و گفت: مدیران باید از ظرفیت مدارس برای ترویج فرهنگ نماز به نحو احسن استفاده کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حبیب‌الله شعبانی‌موثقی روز یکشنبه در جلسه ستاد اقامه نماز استان همدان اظهار کرد: برگزاری جلسات تخصصی درخصوص فرهنگ‌سازی اقامه نماز برای معلمان مدارس یکی از ضرورت‌ها است و برنامه‌ریزی لازم باید توسط متولیان صورت گیرد.

وی با تأکید بر اینکه مدرسه‌ای که به اقامه نماز توجه دارد در عرصه‌های مختلف نیز عملکرد موفق‌تری دارد، خواستار توجه به فضاسازی در مدارس نسبت به اقامه نماز شد.

نماینده ولی فقیه در استان همدان گفت: خوب است تا از سخنرانان و روحانیانی که توانایی ارتباط با دانش‌آموزان را دارند در مدارس استفاده شود و در مدت‌زمان‌های بسیار کوتاه در حد پنج دقیقه به مسائل فرهنگی و اهمیت نماز بپردازند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شعبانی‌موثقی با تأکید بر لزوم توجه به نماز در ادارات و دستگاه‌ها، اظهار کرد: اگر خدای‌نکرده در دستگاهی نماز ضعیف شد، اخلاق هم ضعیف خواهد شد و این دو با هم ارتباط مستقیم دارند.

وی افزود: اگر کسی تعهد به خدا نداشته باشد، نمی‌توان روی تعهد او نسبت به مردم حساب کرد.

امام‌جمعه همدان با بیان اینکه شرکت خود مدیران در نماز جماعت ادارات دارای اثرات فراوانی است، یادآور شد: امامان جماعات که در ادارات حضور دارند نیز باید تعامل بیشتری با کارمندان داشته باشند و مدیران هم زمینه این کار را فراهم کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شعبانی‌موثقی با اشاره به ارائه برنامه‌های سال 1403 در حوزه اقامه نماز، خاطرنشان کرد: متأسفانه در این برنامه‌ها مجری مشخص نشده و بنابراین ابتدا مجری و جزئیات کامل ارائه و سپس برنامه‌ها به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه باید نسبت به رفع مشکلات و دغدغه‌های برخی از مساجد توجه شود، یادآور شد: برخی قسمت‌های مسجد جامع همدان نیاز به مرمت دارد که امیدواریم با همت مسئولان هرچه سریع‌تر این مهم انجام شود.

استاندار همدان نیز ترویج فرهنگ اقامه نماز را سرلوحه برنامه‌ها دانست و گفت: این فریضه مهم دینی باید از سوی آموزش‌وپرورش در دوران ابتدایی بین دانش‌آموزان نهادینه شود.

علیرضا قاسمی‌فرزاد اظهار کرد: به جهت اهمیت نماز در دانشگاه‌ها و مدارس برنامه‌ای به تفصیل بیان شده و آموزش‌وپرورش مکلف است از دوران ابتدایی آموزش‌های لازم را برای ترویج فرهنگ نماز اجرا کند.

وی ادامه داد: ترویج فرهنگ اقامه نماز همواره به‌عنوان تکلیف شرعی سرلوحه امور قرار دارد و از آنچه باید در تقویت و تحکیم بنیان اقامه نماز در سطح جامعه و دستگاه‌های اجرایی انجام شود، دریغ نکرده‌ایم.

استاندار همدان افزود: آیین‌نامه‌ای مشتمل بر 26 ماده برای ترویج و تحکیم فرهنگ اقامه نماز برای تمام دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌ها آماده و تکالیفی برای آن‌ها پیش‌بینی شده است.

قاسمی‌فرزاد اظهار کرد: سازمان نوسازی و تجهیز مدارس باید برای تأمین و تجهیز نمازخانه‌های مدارس اهتمام ویژه داشته باشد.

وی تأکید کرد: اداره‌ کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان مکلف است به مسجد جامع به‌عنوان گنجینه فرهنگی ملی توجه خاص داشته باشد.

استاندار همدان افزود: شورای اقامه نماز در شهرستان‌ها برگزار و اقامه نماز جماعت در مدارس با اهتمام ویژه فرمانداران و مدیران مربوطه برپا شود.


منبع: خبرگزاری ایرنا

شناسه خبر 81620