شناسه خبر:81722
1403/2/4 18:59:10

دبیر کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان همدان گفت: تا پایان سال در 250 نانوایی استان طرح نان کامل اجرا می‌شود.

حبیب معصومی صبح روز سه‌شنبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی در محل فرمانداری این شهرستان اظهار کرد: با توجه به سیاست‌های کلی دولت و وزارت بهداشت در زمینه سلامت غذایی تا پایان سال در 250 نانوایی استان طرح نان کامل اجرا می‌شود.

وی گفت: درحال حاضر فقط 6 نانوایی در شهرهای همدان، فامنین و رزن نان کامل پخت می‌کنند که آن‌هم در مقایسه با نان کنونی گران‌تر است و علت آن نیز به تهیه آرد سبوس‌دار به‌صورت آزاد برمی‌گردد.

دبیر کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان همدان به خواص نان سبوس‌دار اشاره کرد و افزود: نان سبوس‌دار دارای ارزش غذایی بیشتر و همچنین باعث سیری زودتر می‌شود که در سلامت مردم می‌تواند تأثیر مثبتی داشته باشد.

وی با بیان اینکه نانی که درحال حاضر استفاده می‌شود به‌علت نداشتن سبوس روی سلامتی مردم تأثیری ندارد، گفت: با توجه به تأثیر نان سبوس‌دار در سلامتی مردم سیاست کلی دولت این است که نان کامل در نانوایی‌ها ترویج شود و برای این منظور یارانه‌ها به سمت این گونه نان سوق پیدا کند.

معصومی افزود: برای اجرای طرح نان کامل نیاز است به عوامل نانوایی‌ها آموزش‌های لازم داده شود، چراکه شیوه‌های کنونی در تهیه خمیر نانوایی پاسخگوی ما برای تهیه نان سالم نیست.

وی ابراز کرد: به‌منظور اجرای سیاست عرضه نان کامل، کارخانه آرد تویسرکان متعهد شده که آرد مورد نیاز را در سطح استان تهیه و بین نانوایی‌ها توزیع کند.

دبیر کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان همدان بر جلوگیری از ایجاد ضایعات موجود در پروسه تولید نان تأکید کرد و گفت: متأسفانه کشور ما دومین مصرف‌کننده نان است که در فرایند تولید گندم و تبدیل آن به آرد و همچنین پختش مجموعاً 30 درصد ضایعات وجود دارد که لازم است به این مسئله توجه لازم صورت گیرد تا سرمایه ملی ما تلف نشود.

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار نهاوند نیز گفت: یکی از موضوعات مهمی که لازم است مورد توجه مدیران ادارات قرار گیرد، بحت اطلاع‌رسانی از خدمات ارائه‌شده به مردم است و بی‌انصافی بوده خدماتی که به‌نام نظام و دولت به مردم ارائه می‌شود اطلاع‌رسانی نشود.

شهروز کیانی با اشاره به کارهای اساسی و زیربنایی که در دولت سیزدهم انجام شده، افزود: یکی از نمونه کارهایی که اکنون درحال انجام است، بحث توزیع شیر رایگان بوده که در گذشته کمتر به آن اهمیت داده شده است؛ اما دولت فعلی با توجه به نقش این ماده غذایی در سلامت کودکان آن را اجرا کرده است.

وی به اجرای پروژه‌های بهداشتی در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: پروژه‌های بهداشتی که سال‌ها روی زمین مانده بود، در دولت کنونی درحال تکمیل شدن است و باید در این زمینه اطلاع‌رسانی لازم صورت گیرد.

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار نهاوند در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم فرهنگ‌سازی برای اجرای برنامه‌ها اشاره کرد و افزود: یکی از مسائلی که حتماً باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد، بحث فرهنگ‌سازی راجع به موضوعی خاص مانند ترویج فرهنگ استفاده از نان سالم و سبوس‌دار است که ضرورت دارد در این خصوص اطلاع‌رسانی صورت گیرد؛ زیرا مردم حقایقی را که درست به آن‌ها منتقل می‌شود، انعکاس خواهند داد.

وی به مسئله نظارت بر اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها نیز اشاره کرد و گفت: در مسئله تأمین سلامت غذایی و آب باید نظارت جدی اعمال شود و درصورت بروز تخلف جلوی آن گرفته شود.

کیانی در این زمینه ابراز کرد: یکی از اموری که خیلی جدی باید به آن توجه شود، موضوع ساخت‌وساز در حریم منابع آب شرب و یا چاه‌های آب است که در این زمینه چنانچه موارد ساخت‌وسازی وجود دارد که می‌تواند باعث آلودگی چاه آب شود، مطابق قانون رفع مشکلی شده و پس از تذکر لازم با متخلفان برخورد شود.


منبع: خبرگزاری فارس

شناسه خبر 81722