شناسه خبر:81743
1403/2/5 15:08:03

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه از در دستورکار قرار گرفتن برگزاری پنج برنامه در حوزه گردشگری خوراک در استان تا نیمه‌های تیرماه خبر داد.

وحید امیری با اشاره به جایگاه کرمانشاه در حوزه گردشگری خوراک در کشور، اظهار کرد: باتوجه به اینکه کرمانشاه دومین جهانشهر خلاق خوراک ایران به شمار می‌رود، لذا باید به معرفی ظرفیت های استان در حوزه گردشگری خوراک بپرداریم. 

وی افزود: به این منظور امسال در تلاشیم تا با تدارک برنامه ها و رویدادهای مختلفی روی گردشگری خوراک در استان تمرکز داشته باشیم. 

معاون گردشگری استان تصریح کرد: یکی از این برنامه ها، برگزاری نخستین جشنواره خوراک در محور تاریخ و تمدن با همکاری سه استان غرب کشور یعنی کرمانشاه، همدان و کردستان است. 

وی از برگزاری اولین رالی خوراک در استان هم به عنوان یکی دیگر از این رویدادها نام برد و گفت: مقرر شده این رویداد با همکاری کانون اتومبیلرانی و فدراسیون گردشگری خوراک ایران در کرمانشاه برگزار شود و در طی مسیر رالی، خوراک های بومی کرمانشاه که مناسب برای مسافرت‌ها است، پخت شود. 

امیری در ادامه از راه اندازی آشپرخانه صنعتی آموزش آشپزی، آکادمی گردشگری خوراک و خانه خلاق گردشگری خوراک در کرمانشاه خبرداد و گفت: این سه مرکز قرار است با همکاری بخش خصوصی در کرمانشاه راه اندازی شوند تا گامی برای آموزش آشپزهای ماهر در زمینه خوراک های بومی، تهیه و پخت غذاهای محلی و نوآوری در این غذاها باشد. 

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه از نیمه های تیرماه شروع ماه محرم را در پیش خواهیم داشت، بنابراین تلاش شده تا این رویدادها را پیش از شروع این ماه برگزار کنیم. 

معاون گردشگری استان تاکید کرد: علیرغم اینکه کرمانشاه خوراک های بومی و اصیل بسیار خوشمزه ای دارد که قابلیت معرفی به تمام علاقمندان به گردشگری خوراک را در ایران دارند، اما متاسفانه در سالهای گذشته تنها دو خوراک کرمانشاه یعنی دنده کباب و خورشت خلال معروف شده که باید با رویدادهای مختلف زمینه‌ای برای معرفی سایر خوراک های بومی و اصیل استان داشته باشیم. 

شناسه خبر 81743