شناسه خبر:82829
1403/2/31 15:22:39

رئیس کل دادگستری استان مرکزی گفت: میانگین ارجاع پرونده به هر قاضی در ماه ۱۴۰ پرونده است.

حجت‌الاسلام سعید جزائی در جریان سفر یک روزه به شهرستان کمیجان و در دیدار با قضات این حوزه قضایی اظهار داشت: امروز افزایش رضایت مندی از قوه قضائیه در رأس برنامه‌های دستگاه قضائی قرار دارد، رهبری معظم انقلاب اسلامی و ریاست قوه قضائیه تاکید ویژه‌ای بر مردم داری در قوه قضائیه دارند. انتظارات مردم از دستگاه قضائی بالاست و مردم حق دارند که پرونده آنها با سرعت و با صحت و در زمان کوتاه، با دقت و رعایت بی‌طرفی مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی افزود: در استان مرکزی میانگین ارجاع پرونده به هر قاضی در ماه 140 پرونده است که این حجم بالای پرونده‌ها بر کیفیت کار قضائی تاثیرگذاشته و در مواردی موجب نارضایتی مردم می‌شود هرچند که قضات و کارکنان دائما بر تلاش خود می‌افزایند و با کار جهادی اجازه نمی‌دهند که کار بر روی زمین بماند.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی تصریح کرد: قانونگذار نهادهایی را با عنوان تأسیسات ارفاقی حبس‌زدا و مساعد به حال متهم و محکوم علیه برای کاهش جمعیت کیفری زندان، کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و بازگشت زندانیان به آغوش گرم خانواده پیش‌بینی کرده است و لازم است قضات محاکم کیفری از مجازات های جایگزین حبس و نهادهای ارفاقی و مساعد به حال متهم استفاده کنند.

جزائی با اشاره به اهمیت اتقان آراء قضایی و تقدیر از قضاتی که بالاترین سطح اتقان آراء را دارا هستند، گفت: ارتقا کیفیت صدور آراء قضایی منجر به کاهش اطاله دادرسی و رضایت مندی طرفین از احکام صادره خواهد شد بنابراین برای قضاتی که در زمینه اتقان آراء ضعیف عمل می‌کنند، حتما باید آموزش‌های لازم درنظر گرفته شود و تصمیم گیری‌های مناسب انجام گیرد.

 

وی با بیان اینکه قوه قضائیه تا نقطه مطلوب فاصله دارد اما برنامه‌ها و تلاش‌های به نحوی است که به این هدف دست یابیم، خاطرنشان کرد: قضات نسبت به صدور احکام و آرایی که تبعات اجتماعی وسیعی را به دنبال خواهد داشت و دربرگیرنده مسائل اجتماعی است، دقت و تدبیر ویژه‌ای داشته باشند و درعین حال با قاطعیت و استقلال کامل قضایی تصمیم گیری نمایند تا رضایتمندی بیشتری حاصل شود.

شناسه خبر 82829