شناسه خبر:83870
1403/3/31 12:58:45

مدیرکل دامپزشکی ایلام گفت: عید قربان کارشناسان نظارت بهداشتی دامپزشکی از تعداد 752 راس دام قربانی شامل 740 رأس دام سبک و 12 راس دام سنگین در سطح استان بازرسی‌های قبل و بعد از کشتار به عمل آوردند.

یونس احمدی اظهار کرد: در این بازرسی‌ها تعداد یک لاشه دام سبک به‌دلیل غیر قابل مصرف بودن ضبط و معدوم و همچنین تعداد 11 لاشه نیز مورد اصلاح موضعی قرار گرفت که جمعاً 26 کیلوگرم از این لاشه‌ها به‌دلیل غیر قابل مصرف بودن ضبط و معدوم شد.

وی افزود: همچنین در بازرسی از امعا و احشا دام نظیر کبد و ریه تعداد 168 عدد کبد و ریه غیرقابل مصرف ضبط و معدوم شد.

وی ادامه داد: در روز عید سعید قربان با فعالیت 39 اکیپ سیار و ثابت در سطح استان بازرسی و نظارت بهداشتی کارشناسان دامپزشکی از دام‌های قربانی صورت گرفت.

این مسئول یادآور شد: در روز عید قربان جایگاه‌های عرضه و ذبح دام با همکاری شهرداری‌ها و نظارت دامپزشکی در سطح استان ایجاد شد تا مردم دام مورد نظر خود را در این اماکن تهیه و با نظارت کارشناسان دامپزشکی ذبح کنند.

احمدی تأکید کرد: با توجه به افزایش دمای هوا و خطر تب کریمه کنگو و باتوجه به اینکه شناسایی تب کنگو در حیوانات آسان نیست، برای پیشگیری از بروز بیماری مشترک بین انسان و حیوان در جوامع انسانی باید از فرآورده‌های خام دامی زیر نظر سازمان دامپزشکی استفاده کرد.

وی اضافه کرد: سامانه پاسخگویی 1512 دامپزشکی در طول شبانه‌روز آماده دریافت گزارش‌های مردمی است.

بیش از 800 نوع بیماری مشترک انسان و دام شناسایی شده است.


منبع: خبرگزاری ایرنا

شناسه خبر 83870