شناسه خبر:83882
1403/3/31 15:56:22

دبیر بنیاد بین‌المللی غدیر استان همدان گفت: هم‌زمان با آغاز دهه امامت و ولایت 120 عنوان برنامه در این استان با مشارکت مردم و مسئولان تدارک دیده شد.

حجت‌الاسلام حمیدرضا نامور روز پنجشنبه با بیان اینکه هم‌زمان با آغاز دهه امامت و ولایت 120 عنوان برنامه در این استان با مشارکت مردم و مسئولان تدارک دیده شد، اظهار کرد: عید سعید غدیر خم یکی از بزرگ‌ترین اعیاد مسلمانان است و با هدف ترویج و نهادینه کردن فرهنگ غدیر و تبیین جایگاه امامت و ولایت در سطح جامعه، جشن‌های ویژه ایام قربان تا غدیر خم باید هرچه باشکوه‌تر برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه انتقال واقعه غدیر خم با زبان هنر موجب ماندگاری در ذهن مردم خواهد شد و به نهادینه‌تر شدن فرهنگ غدیر کمک می‌کند، ادامه داد: خطبه غدیر در دهه امامت هر شب در یک مسجد شاخص بعد از نماز مغرب و عشا بازخوانی می‌شود.

دبیر بنیاد بین‌المللی غدیر استان همدان از اعزام مبلغان به مساجد و روستاها در طول دهه امامت خبر داد و افزود: با توجه به هم‌زمان بودن ایام دهه ولایت با انتخابات ریاست جمهوری و اهمیت این موضوع، هماهنگی با سخنرانان و مداحان را در رابطه با بصیرت‌افزایی و آگاهی‌بخشی به مردم درخصوص انتخاب اصلح و مشارکت پُرشور در انتخابات، در دستور کار قرار دادیم.

حجت‌الاسلام نامور ادامه داد: برپایی ایستگاه صلواتی مساجد توسط امور مساجد استان و نیز راه‌اندازی 110 غرفه در روز عید غدیر شامل غرفه‌های فرهنگی و ایستگاه صلواتی با اجرای برنامه‌های متنوع به مدیریت ستاد مردمی غدیر پیش‌بینی شده است.

وی اظهار کرد: جشن‌های بزرگ در فضای باز ازجمله شب عید غدیر در آرامگاه باباطاهر، روز عید غدیر در میدان امام خمینی (ره) و شام عید غدیر در آرامگاه بوعلی‌سینا با همکاری شهرداری، ارگان‌ها و مجموعه‌های مردمی مؤسسه آل‌طه، برگزار می‌شود.

دبیر بنیاد بین‌المللی غدیر استان همدان گفت: مسابقه کتاب‌خوانی در روز عید غدیر در بستر فضای مجازی با اهدای جوایز نفیس، راه‌اندازی پویش‌های مختلف در بستر مجازی ازجمله پویش هر خانه یک پرچم، هر خانه یک جشن و هر خانه یک سفره اطعام در دستور کار قرار دارد.

حجت‌الاسلام نامور افزود: نصب بنرها و فضاسازی محیطی در شهرستان‌های استان با همکاری دفاتر ائمه جمعه شهرستان‌ها صورت گرفته است.

* جشن ویژه دختران در پشت بام آرامگاه بوعلی‌سینا

وی اظهار کرد: جشن ویژه دختران در پشت بام آرامگاه بوعلی‌سینا همدان در عصر روز پنجشنبه 31 خردادماه همراه با برنامه‌های متنوع ازجمله اجرای گروه سرود، سخنرانی و مدیحه‌سرایی با همکاری میراث فرهنگی و معاونت فرهنگی شهرداری همدان برپا می‌شود.

دبیر بنیاد بین‌المللی غدیر استان همدان گفت: اطعام و توزیع کمک‌های معیشتی توسط گروه‌های مردمی و خیران و برگزاری وبینارهای مجازی با مباحث تخصصی مربوط به غدیر، ازجمله استنادات غدیر با همکاری مؤسسه احیاء با موضوع حکمرانی امیرالمؤمنین و سلوک سیاسی آن حضرت با ارائه اساتید از قم، پیش‌بینی شده است.

حجت الاسلام نامور افزود: حضور در خانه سالمندان و اجرای برنامه‌های متنوع یک روز قبل از عید غدیر با همکاری مجموعه خواهران انقلابی و بنیاد حضرت مهدی (عج) همدان و اجرای جشن فرهنگی با حضور در بند خواهران زندان با همکاری مؤسسه فصل غدیر و مدیرکل زندان‌ها در دستور کار قرار دارد.

وی یادآور شد: حضور کارشناسان و اساتید برجسته در صداوسیما و راه‌اندازی کاروان خودرویی، موتورسواری و دوچرخه‌سورای در عصر عید غدیر توسط جامعه‌القرآن همدان و مؤسسه آل‌طه پیش‌بینی شده است.

دبیر بنیاد بین‌المللی غدیر استان همدان گفت: دوره آموزش معارف دینی با عناوین ️دین‌شناسی، ️کلام‌شناسی ️و شیعه‌شناسی در سالن همایش سازمان تبلیغات اسلامی همراه با اعطای گواهی پایان دوره به شرکت‌کنندگان و نیز جشن‌های غدیری با برنامه‌های متنوع توسط قرارگاه مردمی غدیر در باغ‌موزه دفاع مقدس سه شب منتهی به عید غدیر برگزار می‌شود.

غدیر خم نام ناحیه‌ای میان مکه و مدینه است که پیامبر اسلام (ص) پس از انجام مناسک حج در حجه‌الوداع هنگام رسیدن به این محل دستور توقف کاروان‌ها را دادند و در سخنرانی مهمی حضرت علی‌بن ابیطالب(ع) را به‌عنوان وصی و برادر و جانشین خودشان از جانب پروردگار عالم معرفی کردند.

این واقعه که در تاریخ 18 ذی‌الحجه سال 10 هجری قمری رخ داد، از سوی شیعیان به عید غدیر خم شهرت یافته است.

پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) در این اجتماع فرمودند: هر آن کس که من مولای او هستم، پس علی مولای اوست.


منبع: خبرگزاری ایرنا

شناسه خبر 83882