1400/7/1 10:06:02
*
0
46285

ضُحی استایل؛ پوشاک بانوان را قبضه می‌کند

سپهرغرب، گروه ریحانه‌آفرینش - آذین رضایی: مدیر مجموعه تولیدی پوشاک زنانه ضحی استایل با بیان اینکه بانوان امثال من برای پیدا کردن یک پوشش مناسب همیشه مشکل داشته و دارند، گفت: هیچ حمایتی در راستای توسعه تولید پوشش مناسب و حجاب بانوان نشد و از ابتدا با سرمایه شخصی این مجموعه را اداره کردم.

در جامعه امروز، زنان نقش مهم و در حال گسترشی در زمینه کسب و کار دارند و طی سال‌های اخیر، سهم زنان در کسب و کارهای خصوصی به اندازه کارهای دولتی روند رو به رشدی را سپری می‌کند اما با این وجود زنان با موانع خاصی در کسب و کار مواجه هستند که به تدریج باید بر آن‌ها غلبه کنند.

جهان با یک پدیده اجتماعی اقتصادی‏ به نام مشارکت اقتصادی زنان در مشاغل خارج از خانه مواجه شده و وضعیت اشتغال زنان در ایران مشابه با کشورهای در حال توسعه، وضعیت مطلوبی ندارد و زنان فرصت‌های شغلی کمتر و غالباً در بخش غیررسمی با اندک دستمزد دارند.

این نکته نیز قابل انکار نیست که دغدغه این روزهای بسیاری از جوانان و خانواده‌ها کاری با درآمد مناسب برای گذران امور زندگی است و در این میان بانوانی هستند که به حقوق‌های ناچیز و کارهای غیررسمی به دلیل نبود فرصت‌های شغلی کافی و مناسب رضایت می‌دهند؛ با مطرح شدن بحث اشتغال و کارآفرینی زنان، زنان کارمند به ذهن متبادر می‌شوند در حالی که بالاترین میزان اشتغال، به زنان روستایی و خوداشتغال و زنان کارآفرین شهری اختصاص دارد.

اما امروزه زنان علاوه بر اشتغال در بخش‌های مختلف در عرصه تولید و کارآفرینی نیز ورود کرده‌اند و حمایت از آن‌ها و معرفی تولیدات این قشر در هر بخشی، کمک به اشتغال و تشویق زنان برای ورود به حوزه کارآفرینی است.

موضوع مهم امروز جامعه ما در حوزه بانوان، پوشاک است و متأسفانه دختران و زنان برای پیدا کردن لباس پوشیده و مناسب فرهنگ ایرانی و اسلامی مشکلات بسیاری دارند و عدم عرضه لباس‌های مناسب برای بانوان موضوعی است که بارها و بارها به آن پرداخته شده است و برخی تولیدکنندگان پوشاک داخلی به این مهم ورود کردند که متأسفانه به دلیل عدم حمایت‌ها و سنگ‌اندازی‌ها پا پس کشیدند.

آنچه امروز ما را بر آن داشت تا برای تهیه خبر در این حوزه ورود کنیم فعالیت یک بانوی 37 ساله اصفهانی با تخصص دندانپزشکی کودکان است که در عرصه تولید و کارآفرینی بانوان ورود کرده و سپهرغرب برای معرفی این مجموعه با مدیر مجموعه تولیدی پوشاک زنانه ضحی استایل به گفت‌و‌گو نشسته است.

هاجر سخاوتی با بیان اینکه پوشش بنده به‌عنوان یک زن مسلمان ایرانی پوشیده است، اظهار کرد: بانوان امثال من همیشه برای پیدا کردن یک پوشش مناسب مشکل داشته و دارند، من لباس‌هایم را از کربلا و یا مکه خریداری می‌کردم؛ دوست داشتم در عین پوشیدگی، لباس‌هایم شیک و به‌روز باشد.

وی به ورودش در حوزه تولید پوشاک زنان از سال 1395 و عدم ارتباط آن با رشته تحصیلی دندانپزشکی اشاره کرد و گفت: دستیارم در مطب، خیاط بود و با توجه به فعالیتش در تولیدی از دستمزد پایین در این حرفه درد دل می‌کرد، همین امر باعث شد تا تصمیم به ایجاد یک کارگاه تولیدی کوچک بگیرم.

مدیر مجموعه تولیدی پوشاک زنانه ضحی استایل بیان کرد: ابتدا چند چرخ خیاطی تهیه کرده و با به‌کارگیری سه نیرو حدود 6 ماه تولید پوشاک زنانه را دنبال و بعد از آن برای عرضه تولیدات یک مغازه اجاره کردیم.

سخاوتی با تأکید بر اینکه استقبال از تولیدات بسیار خوب بود، افزود: فعالیت اینستاگرامی را به‌منظور توسعه کار آغاز کردیم و با توجه به تبلیغات، شناخته شدیم. اکنون تولیدات به سراسر کشور و حتی خارج از کشور نیز ارسال می‌شود.

وی با بیان اینکه بیش از 70 درصد فروش اینترنتی تولیدات به تهران ارسال می‌شود، تصریح کرد: با توجه به این موضوع یک شعبه در تهران ایجاد کردیم اما با شیوع کرونا و محدودیت‌های ترددی نمی‌توانستم به این شعبه نظارت داشته باشم بنابراین این شعبه را تعطیل کردم.

مدیر مجموعه تولیدی پوشاک زنانه ضحی استایل ادامه داد: از تمام شهرها درخواست نمایندگی داریم اما ظرفیت تولید هنوز به میزان لازم، بالا نرفته است و باید به تدریج نمایندگی‌ها را در سایر نقاط کشور فعال کنیم.

سخاوتی با بیان اینکه اکنون کارگاه مجموعه فعال بوده و با کارگاه‌های دیگر نیز کار می‌کنیم، خاطرنشان کرد: در مجموعه حدود 30 نفر به‌صورت مستقیم و 100 نفر غیرمستقیم مشغول فعالیت هستند که ابتدا تمام نیروها خانم بودند و با توسعه کار حدود سه نفر نیروی آقا نیز برای برش و الگوکشی به کار گرفته شد.

وی با تأکید بر اینکه 90 درصد نیروهای به‌کار گرفته شده خانم و سرپرست خانوار هستند، یادآور شد: با خدمتی که این بانوان از طریق این مجموعه ارائه می‌دهند، توانسته‌اند تغییراتی را در زندگی خود به واسطه هنرشان ایجاد کنند.

مدیر مجموعه تولیدی پوشاک زنانه ضحی استایل اظهار کرد: با حدود سه، چهار کارگاه گلدوزی و چند کارگاه دوخت کار می‌کنیم که این امر موجب اشتغال‌زایی غیرمستقیم نیز شده است؛ در صورت گسترش کار شاید حدود 200 نفر اشتغال‌زایی در این راستا داشته باشیم.

سخاوتی با بیان اینکه هیچ حمایتی از این اقدام که در راستای پوشش مناسب و حجاب بانوان بوده نشد و از ابتدا با درآمد دندانپزشکی این مجموعه را اداره کردم تا کار پیش برود اذعان کرد: ابتدای کار به دلیل عدم حمایت از تولید داخلی، حتی ضرر هم دادیم اما اکنون وضعیت بهتر شده است.

وی با تأکید بر اینکه نه‌تنها حمایتی نبوده بلکه سنگ‌اندازی‌هایی در بحث دارایی و مالیات می‌شود، افزود: عنوان می‌کنند تراکنش مجموعه بالاست که البته با توجه به پرداخت حقوق نیروها و خریدها تراکنش بالا طبیعی بوده اما برای ما سودی نداشته است.

مدیر مجموعه تولیدی پوشاک زنانه ضحی استایل با یادآوری اینکه متأسفانه دارایی، بیمه و اداره کار، کارفرما را همچون یک بدهکار بزرگ بانکی می‌بینند، بیان کرد: با این دید که کارفرما در مملکت کار بزرگی انجام می‌دهد به او نگاه نمی‌کنند در حالی که باید به کارآفرینان بیشتر توجه شودکه تاکنون محقق نشده است.

سخاوتی با بیان اینکه در تأمین مواد اولیه کمی مشکل داریم، ادامه داد: با توجه به اینکه مجموعه در اصفهان قرار دارد و بازار تهران منبع مواد اولیه است برای تأمین دقیق‌تر باید به صورت حضوری مراجعه کنم.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از مواد اولیه نیز از بازار اصفهان و با قیمت بالاتر تهیه می‌شود و در این خصوص آنچنان تحت فشار نیستیم اما در خصوص مواد اولیه و یا دستگاه‌های وارداتی با توجه به تحریم‌ها کمی مشکل وجود دارد.

مدیر مجموعه تولیدی پوشاک زنانه ضحی استایل با بیان اینکه تلاش می‌کنیم با بهترین مواد اولیه باکیفیت‌ترین محصولات را تولید کنیم، یادآور شد: طی یک برنامه بلند مدت در نظر داریم ابتدا کارخانه پوشاک و سپس در صورت توان کارخانه تولید پارچه را راه‌اندازی کنیم.

سخاوتی با بیان اینکه با توجه به کیفیت پارچه و دوخت شاید 90 درصد مشتریان مجموعه بر منصفانه بودن و قیمت مناسب تولیدات تأکید دارند، اظهار کرد: سود چندانی برای عرضه تولیدات در نظر نگرفته‌ایم چراکه از ابتدا نیز هدفمان درآمدزایی از این کار نبوده بلکه از ابتدا کارآفرینی به‌ویژه برای زنان سرپرست خانوار را مد نظر داشتم.

وی با بیان اینکه اولین حمایت از ما در شبکه ایران کالا بوده است، خاطرنشان کرد: روزنامه سپهرغرب دومین رسانه در حمایت از تولید داخلی، اشتغال و کارآفرینی بانوان است.

زنان در کشورهای رو به توسعه، امید اول برای ارتقای خانواده‌ها، رشد و توسعه‌ کشورها محسوب می‌شوند و موفقیت زنان کارآفرین در جوامع نه‌‌تنها سبب سودهای اقتصادی شده بلکه منافع اجتماعی و فرهنگی نیز ایجاد می‌کند؛ در جامعه ما متأسفانه به جای حمایت از بانوان کارآفرین و اشتغال آن‌ها شاهد سنگ‌اندازی‌ها در این مسیر هستیم.

مجموعه ضحی استایل با ورود در حوزه تولید پوشاک بانوان و به‌کارگیری نیروهای خانم به‌ویژه زنان سرپرست خانوار سعی بر ایجاد اشتغال در این حوزه داشته و از سال 1395 و با ایجاد کارگاه تولیدی و همکاری دیگر کارگاه‌ها اقدام به عرضه پوشاک مناسب و با کیفیت برای بانوان کرده و پس از گذشت قریب به پنج سال به یک برند معتبر و مشتری‌پسند تبدیل شده است.

اکنون حدود 30 نفر نیرو به‌صورت مستقیم و 100 نفر به شکل غیرمستقیم از طریق اشتغال‌زایی دکتر سخاوتی کسب درآمد می‌کنند. حمایت از تولید داخلی این بانوی کارآفرین و معرفی تولیدات با کیفیت، مناسب و پوشیده برای بانوان ایرانی موجب اشتغال‌زایی بیشتر در این حوزه شده و بانوان بیشتری در سراسر کشور از این راه برای تأمین خود و خانواده‌هایشان اقدام می‌کنند.

آنچه در این میان مهم است حمایت از ورود بانوان به حوزه کسب و کار، کارآفرینی و تولیده بوده که مسئولان و مدیران مربوطه باید به این مهم توجه کنند و بانوان نیز با خرید پوشاک داخلی با کیفیت و مناسب به چرخیدن چرخ‌های تولید پوشاک ضحی استایل و اشتغال زنان سرپرست خانوار کمک کنند.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"